Burcu Güneş

 • Burcu Güneş

İletişim Numarası: 

Yeni neslin pop müzik divası olarak kabul edilen Burcu Güneş, 12 Ağustos 1975 tarihinde İzmir - Alsancak'ta dünyaya geldi. Annesi "Bige Özkan", babası ise gitarist "Ali Güneş"tir.. Çocukluğu İzmir - Şirinyer'de geçti. Annesi ve babası boşanınca yedi yaşından itibaren babasının yanında kalan Güneş, 18 yaşına gelince annesiyle birlikte kalmaya karar verdi. TAÇSAV tarafından Türk gençlerine örnek yaşam tarzı nedeniyle 2001 yılı "İdeal Türk Genç Kızı" seçilmiştir.

 Meslekî Hayatı

 İlk bestesini 12 yaşında yaptı. İlk sahne deneyimine ise İzmir'den Antalya'ya taşındıklarında 13 yaşında babasına vokal yaparak başladı. Babası ile kurdukları dio, trio ve orkestralarla, büyük otellerde ve tatil köylerinde caz ve pop müzik şarkıları söyledi. Güneş'i o yıllarda dinlemeye gelen insanlar, küçük bir kızdaki bu güçlü ses ve şarkı söyleme yeteneği karşısında büyük hayranlık ve şaşkınlıklarını gizleyemiyorlardı. Çoğu onu caz söylerken bir İngiliz veya Amerikalı zannederek yanına yaklaşıp konuşmaya başlıyorlardı. "Zenci Gırtlaklı Beyaz Kız" lakabı o günlerden kalan bir tanımlamaydı. 18 yaşında İzmir 9 Eylül Devlet Konservatuar Müdürü Prof. Müfit Bayraşa'dan şan, artikülasyon ve solfej dersleri aldı. İzmir'in tanınmış caz kulüplerinde ve bazı büyük otellerinde, yaz ayları Bodrum'da şarkı söylerken bir yandan Müfit Bayraşa ile çeşitli festivallere ve müzik yarışmalarına katıldı ve birçok ödül aldı. Aynı dönemde kendi söz ve bestelerini o yıl İzmir'e gelen dünyaca ünlü klasik piyanistimiz Burçin Büke'ye dinletmesi ile profesyonel hayata adım atmaya başladı. Birlikte stüdyoya girerek her ikisine ait şarkılar oluşturup, kayıtlarını hazırlayıp İstanbul'a, Raks Universal plak şirketine gönderdiler. Bir hafta sonra bu şirketten gelen teklifle acil olarak İstanbul'a ilk albümünü hazırlaması için çağırıldı.

 1998 yılında Türkiye'nin en önemli müzik adamlarından Garo Mafyan, Nino Varon, Tanju Arıkan ve ekibiyle ilk albümü "Aşk Yarası"nı piyasaya sürdü. Albümde Gloria Gaynor'ın "First Be a Woman", Thalía'nın "De Dónde Soy" isimli şarkısını Zeynep Talu'nun yazdığı Türkçe sözlerle yorumladı. Albümden 2 şarkı "Alimallah" ve "Yaşadık Bitmedi" Fransa'da compilation bir albümde yer aldı. 1998 yılının en iyi çıkış yapan bayan pop şarkıcısı oldu. Ülkemizin tanınmış sanatçıları, köşe yazarları ve büyükleri tarafından desteklenen, basına lansman kapağındaki "Güneş'in Kızı" Burcu, artık Türkiye'deki üç önemli sesten biri sayılıyordu.

 1999 yılına gelindiğinde Rafet El Roman'la olan "Son Mektup" adlı düet çalışmasıyla büyük beğeni topladı. Yine aynı yılda Amerika'da yaşayan müzisyen Melik Yirmibir ile ikinci albümün hazırlıklarına başladı. Bu albümde 5 adet Ara Dinkjian şarkısı yorumladı. Bu etnik müzik tarzıyla birleşmiş pop kültüründeki çalışma, Amerika'da dünyaca tanınan müzisyenlerin katkılarıyla tamamlandı. Davulda Horacio El Negro Hernandez, klavyede Jim Beard, perküsyonda Arto Tunçboyacıyan bunlardan bazılarıdır. Kendi söz ve besteleriyle albümde üretici yanını dahada pekiştiren Güneş, Erol Köse ile anlaşmaya vardı ve 2001 yılında "Tılsım" adlı albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Güneş bu albüm çalışmasında tarzının dışında bir eser olan "Çile Bülbülüm" isimli Türk Sanat Müziği şarkısını başarılı bir şekilde yorumladı ve Türkiye'de bu şarkının yıllar sonra yeniden çok popüler olmasına neden oldu. Yine bu albümde Erhan Güleryüz'ün "Biz Aşkı Meleklerden Çaldık" şarkısını yorumlayarak dinleyiciyi büyüledi.. Bu albüm 2001 yılında 1 milyon tirajını geçerek o yılın en çok satan pop albümlerinden oldu. Kısacası ikinci albümü olan "Tılsım" aynı zamanda Burcu'nun her anlamdaki farklılığını inşa etmesini sağlayan yapı taşlarından oldu.

 2002 yılında üçüncü albüm hazırlıklarına başladı. 16 parçadan oluşan albümde 7 şarkının söz ve bestesini kendisi yaptı ve "Executive Producer" olarak Erol Köse ile çalışmaya devam etti. Tufan Taş'la müzik direktörlüğünü ortak yaptıkları 2 yıl süren albüm çalışmasından sonra 2004 yılında "Ay Şahit" isimli üçüncü albümünü piyasaya çıkardı. Ayrıca albümde Nazan Öncel, Fettah Can, Aysel Gürel ve Selami Şahin gibi sevilen isimlerle de çalıştı. Mert Ekren'in "Sahilden" şarkısında Ceza ile featuring yaparak Türkiye'de rap müziğinde başka bir dönemin açılmasına sebep oldu ve gençlerin bu tarzı daha çok sevmesine yol açtı. Başrollerini Özcan Deniz, Demet Akbağ ve bir çok önemli oyuncunun rol aldığı “Neredesin Firuze” isimli sinema filminde ve soundtrack albümünde “Gaip Yol” parçası ile yer aldı. Ardından şirketi ile anlaşmazlıklar yaşamaya başlayan ve TMSF ihalesine kadar süren bir mücadele dönemi geçiren Burcu, sözleşmesini ve sanatsal faaliyetlerinin haklarını kendisi satın alarak bir ilke ve özgürlük zaferine imza attı.

 2006 yılında TOÇEV'in düzenlediği eğitim kampanyası için özel olarak hazırlananan albümde, "Daha Dün Gibi" ve "Ay Şahit (Remix)" şarkısıyla yer aldı. Ardından 1,5 yıl üzerinde çalıştığı ve prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği "Ben Ateş Ben Su" ismini verdiği albümünü, Bülent Seyhan yapımcılığında çıkardı. Müzik direktörlüğünü Tufan Taş ve Mert Ekren birlikte yürüttü. Bu albümde aşk, özgürlük, yenilenme, sevgi, farkındalık, kendini sorgulama temalarını işledi. Kendini yenilemek, geliştirmek için önce insanın iç dünyasından başlaması gerektiğini düşünen sanatçı, her anlamda yansımalarını gördüğü spritüel, metafizik alanlarında çalışmalara katıldı. 2007 yılında Show Tv'de yayınlanan "Şarkı Söylemek Lazım" yarışmasında manken ve oyuncu "Berke Hürcan"ın vokal koçluğunu üstlendi. Mustafa Sandal’ın Devamı Var albümündeki "Çoban" ve "Melek Yüzlüm" parçalarında vokaliyle bulundu.

 2008 yılında 3 Hürel Sonsuza Kadar albümünde, 3 Hürel’in "Yorgunum" parçasını pop rock tarzında yorumlayarak albümde yer aldı. Daha sonra "Burcu Güneş On the Club" adını verdiği "Ben Ateş Ben Su" albümünün devamı olarak 5 şarkısının remixinden oluşan club albümünü çıkardı. Yine aynı yılda Ege Üniversitesi'nden "En İyi Kadın Sanatçı" ödülünü aldı. Kanal 1'de yayınlanan "Akademi Türkiye 2" yarışmasında Ayşegül Aldinç, Cem Ceminay, Metin Özülkü, Yüksel Aytuğ gibi isimlerle birlikte jüri üyeliği yaptı.

 2009 yılının ağustos ayında "Sihirbaz" albümünü çıkaran Güneş, albümde; Can Yücel'den Fuat Güner'e, Aysel Gürel'den Selami Şahin'e kadar birçok önemli isimin şarkısını yorumladı. Albümde 8 şarkının bestesini ise kendisi yaptı. Şarkıların aranjelerinde; Tufan Taş, Mustafa Ceceli, Erhan Bayrak, Artun Sürmeli ve Semih Tuncer gibi isimlerle çalıştı. Albümün çıkış şarkısı "Gözlerinde Bıraktım Aşkı", dinleyicilerden tam not aldı ve klibinin geç yayınlanmasına karşın Türkiye listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi. PAL FM'in Çırağan Sarayı'nda düzenlediği ödül töreninde "Yılın En İyi Albümü", Muğla Üniversitesi Altın Kariyer Ödülleri'nde "En İyi Pop Kadın" ve Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından düzenlenen organizasyonda ise "Yılın Sanatçısı" ödüllerinin sahibi oldu.

 2010 yılında sözleri Ahmet Selçuk İlkan'a ait olan "Ben Bir Tek Kadın (Adam) Sevdim" adlı şarkıda Selami Şahin ile düet yaptı ve klibinde de rol aldı. TRT Müzik'te "Burcu Güneş ile Pop Caz Alaturka" adlı müzik programını sundu. 2010 yılında kariyerindeki ilk single çalışması olan "Tamamdır"ı çıkardı. Single'da şarkının 7 farklı versiyonuna yer verdi. Sözlerini; Burcu Güneş, Gözde Hatipoğlu ve Gülşah Tütüncü'nün ortak yazdığı, müziğini ise Burcu Güneş ve Volga Tamöz'ün yaptığı "Tamamdır", Yazz Records'dan çıktı. Ardından 9 Eylül Üniversitesi öğrencileri tarafından "Türkiye'nin Gururu - Kariyer Öncüsü" ve İzmir Ekonomi Üniversitesi "Yılın Sanatçısı" ödüllerine layık görüldü. DJ Kaan Gökman'ın This is (H)it! adlı club albümünde "Level Up" adlı parçada farklı vokaliyle yer aldı. Yine aynı sene Azra Akın, Pascal Nouma, Burcu Esmersoy gibi isimlerin de bulunduğu Show TV'de yayınlanan "Yok Böyle Dans 1"in celebrity kadrosunda yer aldı.

 2011 yılında Yonca Evcimik'in önderliğinde Türler Arası Dayanışma - Var Olmak Haktır projesine ait "Seni Hala Seviyorum" adlı single'da vokaliyle yer aldı. Ayhan Sicimoğlu'nun En Estambul albümünde Ajda Pekkan'ın söylediği "Mutlu Bütün Şarkılar" adlı şarkısının cover'ıyla yer aldı. 2011 kasım ayında sözü Eflatun'a ait single çalışması "Oflaya Oflaya"yı DMC'den piyasaya sürdü. Single'da şarkının 5 versiyonuna yer verdi. Ayrıca Nilüfer ve Ajda Pekkan'ın da daha önce söylediği "Yaşamak Ne Güzel Şey" adlı cover parça Ozan Doğulu'nun 2012 yılında çıkartacağı club albümünde yer alacaktır.

 Burcu Güneş, bugüne kadar Türkiye ve Avrupa genelinde 450'yi aşkın konser gerçekleştirirken her konserinde 20.000 ile 80.000'i bulan seyirci ile çok ciddi bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmış ender sarkıcılardan biri olmuştur. Albümlerinin toplam tirajı 1.900.000 adet civarında satarak Türkiye ve yurtdışında birçok Avrupa ülkesinde satışa sunulmuştur.

İletişim & İrtibat No

0533 243 86 02

 • Burcu Güneş
 • 76c52127eb6a67b42ba0
 • İletişim Numarası: 

  Yeni neslin pop müzik divası olarak kabul edilen Burcu Güneş, 12 Ağustos 1975 tarihinde İzmir - Alsancak'ta dünyaya geldi. Annesi "Bige Özkan", babası ise gitarist "Ali Güneş"tir.. Çocukluğu İzmir - Şirinyer'de geçti. Annesi ve babası boşanınca yedi yaşından itibaren babasının yanında kalan Güneş, 18 yaşına gelince annesiyle birlikte kalmaya karar verdi. TAÇSAV tarafından Türk gençlerine örnek yaşam tarzı nedeniyle 2001 yılı "İdeal Türk Genç Kızı" seçilmiştir.

   Meslekî Hayatı

   İlk bestesini 12 yaşında yaptı. İlk sahne deneyimine ise İzmir'den Antalya'ya taşındıklarında 13 yaşında babasına vokal yaparak başladı. Babası ile kurdukları dio, trio ve orkestralarla, büyük otellerde ve tatil köylerinde caz ve pop müzik şarkıları söyledi. Güneş'i o yıllarda dinlemeye gelen insanlar, küçük bir kızdaki bu güçlü ses ve şarkı söyleme yeteneği karşısında büyük hayranlık ve şaşkınlıklarını gizleyemiyorlardı. Çoğu onu caz söylerken bir İngiliz veya Amerikalı zannederek yanına yaklaşıp konuşmaya başlıyorlardı. "Zenci Gırtlaklı Beyaz Kız" lakabı o günlerden kalan bir tanımlamaydı. 18 yaşında İzmir 9 Eylül Devlet Konservatuar Müdürü Prof. Müfit Bayraşa'dan şan, artikülasyon ve solfej dersleri aldı. İzmir'in tanınmış caz kulüplerinde ve bazı büyük otellerinde, yaz ayları Bodrum'da şarkı söylerken bir yandan Müfit Bayraşa ile çeşitli festivallere ve müzik yarışmalarına katıldı ve birçok ödül aldı. Aynı dönemde kendi söz ve bestelerini o yıl İzmir'e gelen dünyaca ünlü klasik piyanistimiz Burçin Büke'ye dinletmesi ile profesyonel hayata adım atmaya başladı. Birlikte stüdyoya girerek her ikisine ait şarkılar oluşturup, kayıtlarını hazırlayıp İstanbul'a, Raks Universal plak şirketine gönderdiler. Bir hafta sonra bu şirketten gelen teklifle acil olarak İstanbul'a ilk albümünü hazırlaması için çağırıldı.

   1998 yılında Türkiye'nin en önemli müzik adamlarından Garo Mafyan, Nino Varon, Tanju Arıkan ve ekibiyle ilk albümü "Aşk Yarası"nı piyasaya sürdü. Albümde Gloria Gaynor'ın "First Be a Woman", Thalía'nın "De Dónde Soy" isimli şarkısını Zeynep Talu'nun yazdığı Türkçe sözlerle yorumladı. Albümden 2 şarkı "Alimallah" ve "Yaşadık Bitmedi" Fransa'da compilation bir albümde yer aldı. 1998 yılının en iyi çıkış yapan bayan pop şarkıcısı oldu. Ülkemizin tanınmış sanatçıları, köşe yazarları ve büyükleri tarafından desteklenen, basına lansman kapağındaki "Güneş'in Kızı" Burcu, artık Türkiye'deki üç önemli sesten biri sayılıyordu.

   1999 yılına gelindiğinde Rafet El Roman'la olan "Son Mektup" adlı düet çalışmasıyla büyük beğeni topladı. Yine aynı yılda Amerika'da yaşayan müzisyen Melik Yirmibir ile ikinci albümün hazırlıklarına başladı. Bu albümde 5 adet Ara Dinkjian şarkısı yorumladı. Bu etnik müzik tarzıyla birleşmiş pop kültüründeki çalışma, Amerika'da dünyaca tanınan müzisyenlerin katkılarıyla tamamlandı. Davulda Horacio El Negro Hernandez, klavyede Jim Beard, perküsyonda Arto Tunçboyacıyan bunlardan bazılarıdır. Kendi söz ve besteleriyle albümde üretici yanını dahada pekiştiren Güneş, Erol Köse ile anlaşmaya vardı ve 2001 yılında "Tılsım" adlı albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Güneş bu albüm çalışmasında tarzının dışında bir eser olan "Çile Bülbülüm" isimli Türk Sanat Müziği şarkısını başarılı bir şekilde yorumladı ve Türkiye'de bu şarkının yıllar sonra yeniden çok popüler olmasına neden oldu. Yine bu albümde Erhan Güleryüz'ün "Biz Aşkı Meleklerden Çaldık" şarkısını yorumlayarak dinleyiciyi büyüledi.. Bu albüm 2001 yılında 1 milyon tirajını geçerek o yılın en çok satan pop albümlerinden oldu. Kısacası ikinci albümü olan "Tılsım" aynı zamanda Burcu'nun her anlamdaki farklılığını inşa etmesini sağlayan yapı taşlarından oldu.

   2002 yılında üçüncü albüm hazırlıklarına başladı. 16 parçadan oluşan albümde 7 şarkının söz ve bestesini kendisi yaptı ve "Executive Producer" olarak Erol Köse ile çalışmaya devam etti. Tufan Taş'la müzik direktörlüğünü ortak yaptıkları 2 yıl süren albüm çalışmasından sonra 2004 yılında "Ay Şahit" isimli üçüncü albümünü piyasaya çıkardı. Ayrıca albümde Nazan Öncel, Fettah Can, Aysel Gürel ve Selami Şahin gibi sevilen isimlerle de çalıştı. Mert Ekren'in "Sahilden" şarkısında Ceza ile featuring yaparak Türkiye'de rap müziğinde başka bir dönemin açılmasına sebep oldu ve gençlerin bu tarzı daha çok sevmesine yol açtı. Başrollerini Özcan Deniz, Demet Akbağ ve bir çok önemli oyuncunun rol aldığı “Neredesin Firuze” isimli sinema filminde ve soundtrack albümünde “Gaip Yol” parçası ile yer aldı. Ardından şirketi ile anlaşmazlıklar yaşamaya başlayan ve TMSF ihalesine kadar süren bir mücadele dönemi geçiren Burcu, sözleşmesini ve sanatsal faaliyetlerinin haklarını kendisi satın alarak bir ilke ve özgürlük zaferine imza attı.

   2006 yılında TOÇEV'in düzenlediği eğitim kampanyası için özel olarak hazırlananan albümde, "Daha Dün Gibi" ve "Ay Şahit (Remix)" şarkısıyla yer aldı. Ardından 1,5 yıl üzerinde çalıştığı ve prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği "Ben Ateş Ben Su" ismini verdiği albümünü, Bülent Seyhan yapımcılığında çıkardı. Müzik direktörlüğünü Tufan Taş ve Mert Ekren birlikte yürüttü. Bu albümde aşk, özgürlük, yenilenme, sevgi, farkındalık, kendini sorgulama temalarını işledi. Kendini yenilemek, geliştirmek için önce insanın iç dünyasından başlaması gerektiğini düşünen sanatçı, her anlamda yansımalarını gördüğü spritüel, metafizik alanlarında çalışmalara katıldı. 2007 yılında Show Tv'de yayınlanan "Şarkı Söylemek Lazım" yarışmasında manken ve oyuncu "Berke Hürcan"ın vokal koçluğunu üstlendi. Mustafa Sandal’ın Devamı Var albümündeki "Çoban" ve "Melek Yüzlüm" parçalarında vokaliyle bulundu.

   2008 yılında 3 Hürel Sonsuza Kadar albümünde, 3 Hürel’in "Yorgunum" parçasını pop rock tarzında yorumlayarak albümde yer aldı. Daha sonra "Burcu Güneş On the Club" adını verdiği "Ben Ateş Ben Su" albümünün devamı olarak 5 şarkısının remixinden oluşan club albümünü çıkardı. Yine aynı yılda Ege Üniversitesi'nden "En İyi Kadın Sanatçı" ödülünü aldı. Kanal 1'de yayınlanan "Akademi Türkiye 2" yarışmasında Ayşegül Aldinç, Cem Ceminay, Metin Özülkü, Yüksel Aytuğ gibi isimlerle birlikte jüri üyeliği yaptı.

   2009 yılının ağustos ayında "Sihirbaz" albümünü çıkaran Güneş, albümde; Can Yücel'den Fuat Güner'e, Aysel Gürel'den Selami Şahin'e kadar birçok önemli isimin şarkısını yorumladı. Albümde 8 şarkının bestesini ise kendisi yaptı. Şarkıların aranjelerinde; Tufan Taş, Mustafa Ceceli, Erhan Bayrak, Artun Sürmeli ve Semih Tuncer gibi isimlerle çalıştı. Albümün çıkış şarkısı "Gözlerinde Bıraktım Aşkı", dinleyicilerden tam not aldı ve klibinin geç yayınlanmasına karşın Türkiye listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi. PAL FM'in Çırağan Sarayı'nda düzenlediği ödül töreninde "Yılın En İyi Albümü", Muğla Üniversitesi Altın Kariyer Ödülleri'nde "En İyi Pop Kadın" ve Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından düzenlenen organizasyonda ise "Yılın Sanatçısı" ödüllerinin sahibi oldu.

   2010 yılında sözleri Ahmet Selçuk İlkan'a ait olan "Ben Bir Tek Kadın (Adam) Sevdim" adlı şarkıda Selami Şahin ile düet yaptı ve klibinde de rol aldı. TRT Müzik'te "Burcu Güneş ile Pop Caz Alaturka" adlı müzik programını sundu. 2010 yılında kariyerindeki ilk single çalışması olan "Tamamdır"ı çıkardı. Single'da şarkının 7 farklı versiyonuna yer verdi. Sözlerini; Burcu Güneş, Gözde Hatipoğlu ve Gülşah Tütüncü'nün ortak yazdığı, müziğini ise Burcu Güneş ve Volga Tamöz'ün yaptığı "Tamamdır", Yazz Records'dan çıktı. Ardından 9 Eylül Üniversitesi öğrencileri tarafından "Türkiye'nin Gururu - Kariyer Öncüsü" ve İzmir Ekonomi Üniversitesi "Yılın Sanatçısı" ödüllerine layık görüldü. DJ Kaan Gökman'ın This is (H)it! adlı club albümünde "Level Up" adlı parçada farklı vokaliyle yer aldı. Yine aynı sene Azra Akın, Pascal Nouma, Burcu Esmersoy gibi isimlerin de bulunduğu Show TV'de yayınlanan "Yok Böyle Dans 1"in celebrity kadrosunda yer aldı.

   2011 yılında Yonca Evcimik'in önderliğinde Türler Arası Dayanışma - Var Olmak Haktır projesine ait "Seni Hala Seviyorum" adlı single'da vokaliyle yer aldı. Ayhan Sicimoğlu'nun En Estambul albümünde Ajda Pekkan'ın söylediği "Mutlu Bütün Şarkılar" adlı şarkısının cover'ıyla yer aldı. 2011 kasım ayında sözü Eflatun'a ait single çalışması "Oflaya Oflaya"yı DMC'den piyasaya sürdü. Single'da şarkının 5 versiyonuna yer verdi. Ayrıca Nilüfer ve Ajda Pekkan'ın da daha önce söylediği "Yaşamak Ne Güzel Şey" adlı cover parça Ozan Doğulu'nun 2012 yılında çıkartacağı club albümünde yer alacaktır.

   Burcu Güneş, bugüne kadar Türkiye ve Avrupa genelinde 450'yi aşkın konser gerçekleştirirken her konserinde 20.000 ile 80.000'i bulan seyirci ile çok ciddi bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmış ender sarkıcılardan biri olmuştur. Albümlerinin toplam tirajı 1.900.000 adet civarında satarak Türkiye ve yurtdışında birçok Avrupa ülkesinde satışa sunulmuştur.